AcasaAcasa  PortalPortal  InregistrareInregistrare  ConectareConectare  

Distribuiţi | 

Gumiho:povestea copilei vulpi

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Serena
Moderator general
Moderator general

Woni : 783
Data de inscriere : 28/11/2011
Varsta : 21
Localizare : Pitesti

MesajSubiect: Gumiho:povestea copilei vulpi   Sam Feb 25, 2012 8:10 am

O gumiho este, în traducere, o vulpe cu 9 cozi, o creatură legendară cu originile în China antică. Cu mici diferențe, există dferite versiuni ce se pot întâlni în folclorul din China (Huli jing) sau Japonia (kitsune) și are trăsături duale, putând fi în același timp și bune și rele. În Coreea, pe de altă parte, gumiho este aproape întotdeauna o creatură rea, carnivoră, ce se hrănește cu carne umană. Pe măsură ce înaintează în vârstă, abilitățile sale cresc, putând vedea și auzi ce se întâmplă peste tot în lume.

Conform legendei, o vulpe care trăiește mii de ani, se transformă într-o gumiho, o creatura ce-și schimbă forma și poate apărea sub înfățișarea unei femei. O gumiho este rea prin natura sa și, ca să supraviețuiască, se hrănește fie cu inimile oamenilor sau cu ficatul lor (diferă de la o legendă la alta). În China, se spunea că huli jing este făcută din energia feminină (yin) și trebuia să consume energie masculină (yang) ca să supraviețuiască. În Japonia, kitsune poate fi fie barbat fie femeie.

În tradiția coreeană, gumiho este o “ea”. Unele își pot ascunde trăsăturile de gumiho, în timp ce alte mituri indică faptul că nu se pot transforma total. Oricum, în mod normal, există cel puțin o trăsătură fizică care să îi dovedească forma adevarată de gumiho , sau o metodă magică ca să o forțeze să își arate adevărata formă.

La fel ca vârcolacii sau vampirii din poveștile vestice, și aici se regăsesc variații/evoluții ale mitului ce depind de libertățile pe care fiecare poveste/povestitor și le-a luat. Unele povești spun că dacă o gumiho se abține și nu omoară/nu mănâncă oameni timp de 1000 de zile, poate deveni umană. Altele spun că o gumiho poate deveni umană dacă bărbatul care îi vede/cunoaște adevărata natură ține secretul timp de 10 ani. Indiferent de regulile fiecărei povești, sunt câteva idei care se regăsesc peste tot: o gumiho este întotdeauna o vulpe, o femeie, își schimbă forma și este carnivoră. De asemenea, se poate observa dorința de umanitate a creaturilor legendare.

La nivel simbolistic, o vulpe este o figură comună în multe culturi și reprezintă “un farsor”, sau o creatură deșteaptă, dar rea, care fură sau îi păcălește pe alții să facă ce vrea ea. Este un vânător nocturn și hoț prin natura sa, fiind cunoscută în toată lumea pentru ascuțimea minții sale.

De asemenea, cuvântul se referă și la trăsăturile unei femei care folosesc orice fel de truc feminin pentru a obține ce vrea. Astfel, nu este o greșeală când gumiho sunt considerate numai femeile frumoase.
Sus In jos
Shin Kyung Mi
Administrator
Administrator

Woni : 3196
Data de inscriere : 30/11/2011
Varsta : 20
Localizare : Bucuresti

MesajSubiect: Re: Gumiho:povestea copilei vulpi   Sam Feb 25, 2012 9:26 am

Mi se pare ca am auzit de el. A fost difuzat in Romania?

♥-♥-♥-♥-♥-♥-♥-Afterschool-♥-♥-♥-♥-♥-♥-♥
Sus In jos
http://www.xschains.blogspot.com
Serena
Moderator general
Moderator general

Woni : 783
Data de inscriere : 28/11/2011
Varsta : 21
Localizare : Pitesti

MesajSubiect: Re: Gumiho:povestea copilei vulpi   Vin Noi 16, 2012 11:46 am

da a fost difuzat si in Romania